Vésztői Őszidők Nyugdíjas Egyesület

Az egyesület 1978-ban alakult az akkori tésztaüzem dolgozóiból Forrás Jani bácsi buzdítására és Papp Sándorné, illetve Deák Sándorné vezetésével. Az alapító tagok közül a mai napig egyesületünk tagjai Nagy Sándorné, Csordás Lászlóné, Manci néni (aki 90 éves) és Kovács Lászlóné. Később az akkori vezető úgy gondolta, hogy átadja a vezetést lányának, Komáromi Gáborné, Manci néninek, aki szívvel-lélekkel végezte a feladatokat. Vezetése alatt kialakult egyfajta rendszeresség: az egyik héten vasárnap, a másik héten hétfőn voltak a klubfoglalkozások. Az egyesület tagjai munkában megfáradt, nyugdíjas kort megért emberek közössége, akik szívesen töltik együtt szabadidejüket, hogy egy-egy kis időre vidámságot csempésszenek a szokványos, szürke hétköznapokba. Gyakran vannak kirándulásaik. Lehetőségeiket az új törvény szerint bővíteni úgy tudták, hogy a bíróságon bejegyzett egyesületté vált a klub. Manci néni felkarolta Körösújfalu egyesületét is, mely egy idő után önálló egyesületté alakult. Énekkart alakítottak 17 fővel, versenyekre jártak, a fellépések egyre gyakoribbak voltak. Komáromi Gáborné után Bedő Lajosné vette át 2009. január 11-én az egyesület vezetését. Sikerült szorosabb kapcsolatba kerülniük a másik két helybéli klubbal, és a mai napig is számíthatnak egymás segítségére. Minden év februárjában megrendezésre kerül a farsangi mulatság, ahol számos klubtag bemutatja az általa készített jelmezt. Ma már 35 főre csökkent a létszám a sajnálatos elhalálozások miatt. Mióta létrejött a vésztői Mesterségek Háza és Tájház, számos rendezvényt tartanak ott, ilyenek közé tartozik például: szalonnasütések, halászléfőzések, túrós csusza- és babgulyás készítés. A kemence lehetőséget ad ápolni a már elfeledett hagyományos ételkészítéseket, mint például a pogácsa, avagy kenyérlángos sütése. Számos ünnepet is megrendeznek itt, mint a húsvét, ahol tojásfestésre is van lehetőség, illetve szüreti bálkor virágok kötése a kocsikra és a lovakra. Őszi hónapokban a szőlőzúzás és préselés rejtelmeit mutatják be a gyerekek nagy örömére, ahol természetesen a helyszínen mustkóstolásra is van lehetőség. Minden évben odaadással készülnek a főbb helyi rendezvényekre. Tizenegy egyesülettel tartják a kapcsolatot, így nincs idő unatkozni. Az elmúlt négy évben nótaestet szerveztek városunkban, Fekete Zoltán és csapata közreműködésével a művelődési központ színháztermében. A 2016-os év is sok munkát fog adni, ugyanis ismételten Vésztő bonyolítja majd a kistérségi nyugdíjas találkozót.

Next Post

Bakos Irén

(kötés, varrás, horgolás, szalmafonás) 1951. március 11-én született Nagyszalontán, Erdélyben. 1990-ben költözött Vésztőre a családjával, ahol jelenleg is él férjével. A kézimunkák minden  áltozatának szeretete (kötés, varrás, horgolás) egész életét végig kísérte, de még egyikkel kapcsolatban sem kapott annyi pozitív visszajelzést, mint szalma munkái után.
Skip to content